αρχείο λήψης

Pizza day: Στο πλαίσιο του προγράμματος etwinning, αποφασίσαμε μια μέρα του Φλεβάρη να φτιάξουμε πίτσα στο σχολείο. Προηγήθηκε συζήτηση με τα παιδιά για τις διατροφικές μας συνήθειες και τις προτιμήσεις μας ως προς το αγαπημένο μας φαγητό, την πίτσα. Ευχαριστούμε τον φούρνο της γειτονιάς μας “Γεωργακόπουλο” για τις λαμαρίνες, τις ζύμες και το ψήσιμο που μας πρόσφερε καθώς και όλους τους γονείς της τάξης που μας έφεραν όλα τα υλικά που ζητήσαμε ώστε να δημιουργήσουμε τις γευστικότατες πίτσες μας. Η συνεργασία κι ο συντονισμός της κυρίας Ειρήνης με την κυρία Γεωργία και την κυρία Δήμητρα έπαιξαν σημαντικό ρόλο εκείνη τη μέρα. Τα παιδιά ήταν όλα καταπληκτικά, κατάφεραν να δουλέψουν ομαδικά τηρώντας τους κανόνες υγιεινής και εφαρμόζοντας όλες τις οδηγίες που τους δόθηκαν για την εκτέλεση του προγράμματος!!

Για δεύτερη συνεχή χρονιά η τάξη μας συμμετέχει σε ευρωπαϊκό
πρόγραμμα eTwinning Esep. Φέτος, η τάξη Β1 θα υλοποιήσει το
πρόγραμμα “Have fun at school” (Διασκεδάζω στο σχολείο) και θα έχει
τη χαρά να συνεργαστεί με σχολεία των χωρών: Πολωνία, Ρουμανία, Πορτογαλία
Τουρκία, Γεωργία, Εσθονία και Ισπανία. Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος,
τα παιδιά θα γνωρίσουν τα σχολεία των παραπάνω χωρών, θα κάνουν
νέους φίλους και θα ανταλλάξουν καρτ ποστάλ και χριστουγεννιάτικες
κάρτες, θα συναντηθούν με βιντεοκλήσεις, θα κάνουν κοινές
κατασκευές και θα ενώσουν τις φωνές τους με τραγούδια στην αγγλική
γλώσσα και στη μητρική τους.

Το πολυπολιτισμικό αυτό ταξίδι που ξεκίνησε τον Οκτώβριο θα διαρκέσει μέχρι τον Μάιο του 2024.